Jubileusz 60-lecia kapłaństwa księdza kanonika Stanisława Falkowskiego
W niedzielę 19 czerwca w kościele parafialnym w Niecieczy odbyła się uroczysta msza święta w intencji 60-lecia święceń kapłańskich oraz 50-lecia pobytu na Ziemi Sokołowskiej księdza kanonika Stanisława Falkowskiego. Przewodniczył jej biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.
Obecny był również biskup senior Antoni Dydycz oraz licznie księża, w tym jego wychowankowie i współpracownicy.
We mszy uczestniczyli także senator, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, starosta sokołowski Elżbieta Sadowska wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Jackiem Odziemczykiem, przedstawiciele Solidarności Rolników Indywidualnych oraz sokołowskiej Solidarności, delegacja z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niecieczy, rodzina, parafianie i znajomi księdza.
Przed mszą świętą życiorys księdza Falkowskiego przedstawił Jacek Odziemczyk, zwracając uwagę szczególnie na jego działalność patriotyczną i opozycyjną. Do biografii nawiązał także w trakcie homilii biskup Piotr Sawczuk.
Pod koniec mszy świętej senator Waldemar Kraska wraz z kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anną Kaszubą wręczyli jubilatowi Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Następnie delegacje przekazały ks. Stanisławowi życzenia i bukiety kwiatów.
Senator Waldemar Kraska podziękował jubilatowi za jego patriotyczną działalność. Mówił, że spotkania z księdzem zawsze były lekcją historii i wielkiego patriotyzmu, podczas których pocieszał i dodawał otuchy. Zawsze był też człowiekiem życzliwym i skromnym.
Ksiądz Stanisław Falkowski urodził się w 1938 r. w miejscowości Filipy, święcenia kapłańskie przyjął w 1962 r. z rąk biskupa Ignacego Świrskiego. Jako wikary posługę pełnił w miejscowościach: Ostrów Lubelski, Ryki, Tuczna, Żelechów, Stoczek Węgrowski, Sokołów Podlaski. Od lipca 1982 r. do sierpnia 2013 r. był proboszczem w Niecieczy Włościańskiej, gdzie przebywa do obecnej chwili jako rezydent emeryt.
Ksiądz Stanisław był bardzo zaangażowany w działalność opozycji niepodległościowej. Od 1976 r. zaczął współpracę z Komitetem Obrony Robotników, spotykał się m.in. z księdzem Janem Zieją. Związany był także z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Konfederacją Polski Niepodległej, a w chwili kiedy powstała Solidarność zaczął współpracę z tą organizacją. Blisko związany był z księdzem Jerzym Popiełuszką, jeździł na comiesięczne msze odprawiane w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, które często koncelebrował. W tym czasie był inwigilowany i przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa, która zarzucała mu wspieranie Solidarności i organizowanie nielegalnych zgromadzeń. Co roku, 23 maja w rocznicę stracenia ks. gen. Stanisława Brzóski odprawiał w Sokołowie Podlaskim msze w intencji Ojczyzny, często połączone ze składaniem kwiatów i zapalaniem zniczy przy pomniku. W 1986 r. został za to skazany przez Kolegium do Spraw Wykroczeń na wysoką grzywnę.
Na plebanii u księdza Stanisława często spotykali się działacze opozycyjni. Był bardzo zaangażowany w pomoc zarówno robotnikom, jak i rolnikom, uważany był przez nich za niekwestionowany autorytet moralny. Po wprowadzeniu stanu wojennego odwiedzał w więzieniach internowanych i wspierał materialnie ich rodziny. Współorganizował druk prasy podziemnej.
W 2007 r. ksiądz Stanisław Falkowski został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2016 r. „Krzyżem Wolności i Solidarności”, a w 2021 r. Medalem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Zdjęcie: drohiczynska.pl/ks. Marcin Szymanik
Zdjęcie: drohiczynska.pl/ks. Marcin Szymanik