Inauguracja projektu „Bezpieczna i czysta energia dla Sokołowa”
We wtorek 7 czerwca ma terenie Parku Przemysłowego w Sokołowie Podlaskim odbyła się inauguracja projektu „ Bezpieczna i czysta energia dla Sokołowa” w ramach przedsięwzięcia realizowanego przez NCBR „ Elektrownia w lokalnym systemie energetycznym”. Kluczowym punktem wydarzenia było podpisanie „ Aktu Uroczystej Inauguracji Projektu”.
Na uroczystość przybyli m.in. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Senator RP, Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska, Senator Maria Koc, Poseł Krzysztof Tchórzewski oraz Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, a także Wojciech Racięcki dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami oraz Aneta Więcka, kierownik projektu „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”, którzy reprezentowali Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Obecny na uroczystości senator Waldemar Kraska podkreśli, że bardzo cieszy się z tego projektu, szczególnie w kontekście eliminacji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. – Jako lekarz wiem, że czystsze powietrze ma ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców, co się przekłada na mniejszą zapadalność na choroby. – mówił senator. Pogratulował także inicjatorom projektu wysokiej jego oceny, projekt „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa” znalazł się na bowiem szczycie listy rankingowej pierwszego etapu przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”, realizowanego przez NCBR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, ze środków Funduszy Europejskich.
Elektrownia, która już w przyszłym roku powstanie w Sokołowie Podlaskim będzie aktywnym elementem lokalnego systemu elektroenergetycznego. Będzie to innowacyjne rozwiązanie oparte na biometanie i pompach ciepła. Dzięki zastosowaniu ekologicznych rozwiązań system ten likwiduje niską emisję zanieczyszczeń do powietrza oraz emisję gazów cieplarnianych. Projekt wyróżnia bazująca na pracy sztucznej inteligencji integracja wielu geograficznie rozproszonych elementów technologii OZE, szczególnie budowa pełnej technologii biometanowej , która obejmuje źródło biogazu, jego uszlachetnienie, transport z terenów rolniczych do miasta, gdzie będzie wykorzystywany do produkcji ciepła i energii elektrycznej.
Organizatorami uroczystości byli: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Miasto Sokołów Podlaski, Mazowiecki Klaster ICT Krajowy Klaster Kluczowy, Konsorcjum „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”. Wartość dofinansowania projektu z funduszy europejskich to 53, 8 mln zł.