W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oddali hołd ofiarom
Senator RP Waldemar Kraska i przedstawiciele władz powiatu sokołowskiego złożyli w niedzielę kwiaty pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego w Sokołowie Podlaskim.
W niedzielę, 13 grudnia, mija 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. O rocznicy pamiętano także w Sokołowie Podlaskim. Hołd ofiarom stanu wojennego i wszystkim walczącym o wolność Ojczyzny oddali: senator Waldemar Kraska, wraz z dyrektor Biura Senatorskiego Joanną Malinowską i Piotrem Woźniakiem oraz w imieniu powiatu sokołowskiego: starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański i przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk.
Stan wojenny, którego celami była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także obrona reżimu komunistycznego, został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Tego dnia Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały od rana wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu dekretem Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Od 13 grudnia 1981 r. na ulicach polskich miast pojawiły się liczne patrole milicji i wojska, a nawet czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Władze komunistycznego państwa wprowadziły również oficjalną cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej; zmilitaryzowano też najważniejsze instytucje i zakłady pracy. Służbom PRL udało się spacyfikować 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów. Najbardziej tragiczny przebieg miała akcja w kopalni "Wujek" w Katowicach, gdzie 16 grudnia 1981 r. interweniujący funkcjonariusze ZOMO zastrzelili dziewięciu górników.
W wyniku stanu wojennego, który władze PRL ostatecznie zniosły po ponad 1,5 roku - 22 lipca 1983 r. - zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
IPN zachęca do wzięcia udziału w akcji "Zapal Światło Wolności", która upamiętni w niedzielę wprowadzenie przed 39 laty stanu wojennego w Polsce. To apel do Polaków, by wieczorem zapalili w oknach świece. przypomina, że jego akcja nawiązuje do gestu solidarności, który wobec Polaków w wigilię 1981 r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II; do zapalenia świec w oknach wzywał Amerykanów również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.
tekst: Bożena Gontarz-Górzna / zyciesokolowa.pl