Nagrody bł. Gerarda
Łukasz Szarpak otrzymali nagrody Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda, patrona ratownictwa medycznego. Od lat w ten sposób zostają uhonorowane osoby zasłużone dla systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
13 października w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego wiceminister Waldemar Kraska uhonorował osoby zasłużone dla systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), wręczając nagrody Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda.
- W tym wyjątkowym dniu dla ratownictwa medycznego dziękujemy całemu środowisku za bardzo ciężką pracę - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Jestem jednym z Was. Wiem jaka to jest ciężka praca, zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy walczycie z epidemią koronawirusa. Ratujecie innym życie, ale także ryzykujcie, że Wy zostaniecie zakażeni. Dlatego tym bardziej chciałbym złożyć na Wasze ręce szczególne podziękowania dla wszystkich ratowników medycznych za pracę w tym trudnym czasie - dodał.
Nagroda im. Bł. Gerarda
13 października został ustanowiony Dniem Ratownictwa Medycznego na mocy ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W ramach jego obchodów, w dowód uznaniu zasług dla rozwoju systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, od 2009 r. wręczane są nagrody Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda, patrona ratownictwa medycznego.
Bł. Gerard jest to szczególna postać w historii ratownictwa medycznego. Działając w Jerozolimie od roku 1036, poświęcił się tworzeniu wspólnoty rycerskiej, która zaangażowała się w niesienie pomocy pielgrzymom i kupcom zmierzającym z Europy przez Cezareę do Jerozolimy. Wielokrotne napady oraz trudy drogi powodowały u wędrujących zranienia lub choroby. Rycerze ze wspólnoty bł. Gerarda, nazwanej później Rycerzami Szpitala św. Jana z Jerozolimy, budowali wzdłuż szlaku hospicja, które były pierwszymi stacjami ratownictwa medycznego w świecie zachodnim.
Ponadto sylwetka Krzyża Maltańskiego, zwanego też Krzyżem Szpitalników św. Jana jest wpisana w symbolikę ratownictwa na całym świecie. Do dzisiaj tym krzyżem posługuje się ratownictwo morskie oraz ratownictwo medyczne w wielu krajach Europy i Ameryki Łacińskiej. Zasługi bł. Gerarda są ogromne, gdyż na fundamencie owoców jego pracy wykształciło się ratownictwo medyczne i opieka szpitalna świata zachodniego.
tekst i zdjecie -źródło: Ministerstwo Zdrowia