Wersja dla niepełnosprawnych
Powiększ czcionkę AAA
Waldemar Kraska

Waldemar

Kraska

Senator RP

Aktualności

20 czerwiec 2015

Uchwała w sprawie uczczenia pamięci Bohatera Powstania Styczniowego, Księdza Generała Stanisława Brzóski.

11 czerwca 2015 r. Senat RP jednogłośnie  podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci bohatera powstania styczniowego, księdza generała Stanisława Brzóski. 

- Są w życiu narodów oraz państw momenty doniosłe i ważne - tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie na sali obrad Senatu RP senator Waldemar Kraska - W historii Polski bez cienia przesady możemy je określić mianem przełomów dziejowych w długiej walce o niepodległość. Ich wyznacznikiem była wola walki umęczonego narodu, który nigdy nie pogodził się z niewolą i brakiem własnej ojczyzny, narodu, który, krwawiąc w okresie poszczególnych klęsk, wychowywał jednocześnie następne pokolenie gotowe do dalszej walki w imię marzeń ojców i dziadów, tworząc dziejową sztafetę walczących o niepodległą Rzeczpospolitą.
Przypadająca w tym roku sto pięćdziesiąta rocznica śmierci księdza Stanisława Brzóski daje nam po raz kolejny moralny nakaz pamięci o przeszłości, przeszłości pojmowanej jako fundament przyszłości, bez której nie ma nowoczesnego narodu, bo nowoczesność to patriotyzm, pamięć i szacunek dla przodków połączone z motywacją do pracy dla dobra miasta, powiatu, województwa czy państwa – mówił dalej senator.

Pochodzę z powiatu sokołowskiego – kontynuował - więc niech mi wolno będzie przytoczyć jednostkowy przykład, pojedynczego człowieka, będący zarazem wykładnią losu tysięcy jemu podobnych. Sołtys wsi Sewerynówki Józef Myszko został aresztowany 30 listopada 1946 r. w rodzinnej wsi i oskarżony o to, że udzielał pomocy bandytom, dwukrotnie dając im pożywienie, oraz zaniechał donieść o trzykrotnym pobycie bandy w jego wsi. 28 grudnia tego samego roku komuniści urządzili mu proces pokazowy w Sterdyni, po czym natychmiast po orzeczeniu kary śmierci wykonali wyrok na oczach setek spędzonych mieszkańców. Jakże oczywista nasuwa się tu analogia do sołtysa Ksawerego Bielińskiego, który został wywieziony na Sybir. Okupanci także jego nazywali bandytą, członkiem szajki. Być może oni wszyscy przeczuwali to, co tak pięknie i właściwie opisał później etyk i filozof, profesor Henryk Elzenberg. Walka straceńcza, „walka o sprawę z góry przegraną, bynajmniej nie jest poczynaniem bez sensu. Wartość walki tkwi nie w szansach zwycięstwa sprawy, w imię której się ją podjęło, ale w wielkości tej sprawy”. Bo walka o wolność jest zawsze racjonalna i usprawiedliwiona, i „gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna”, jak pisał wielki poeta. 
Puentę tych wydarzeń niech stanowi dzień 29 maja 2008 r., tego dnia bowiem do Sokołowa Podlaskiego przybył świętej pamięci Lech Kaczyński, prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Przed pomnikiem postawionym w miejscu stracenia przekazał na ręce burmistrza miasta Order Orła Białego nadany pośmiertnie księdzu Stanisławowi Brzósce.
Kilka miesięcy wcześniej, 11 listopada 2007 r., w Pałacu Prezydenckim Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski odebrali bliscy kapitana Władysława Łukasiuka „Młota”, legendarnego dowódcy 6. Brygady Wileńskiej AK, działającej głównie na Podlasiu.
Panie Marszałku, Wysoki Senacie, w ten oto sposób ojczyzna spłaca swój wielki dług wobec tych, co krwi swojej nigdy jej nie odmówili, bo „walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna” – zakończył swoje wystąpienie senator.


Tego dnia także w obecności marszałka i wice-marszałków Senatu,  delegacji samorządowców z Sokołowa Podlaskiego, Siedlec, Łukowa, młodzieży ze szkół z Sokołowa Podlaskiego i Łukowa, zaproszonych gości, odbyło się otwarcie wystawy poświęconej  ks. Stanisławowi Brzósce, ostatniemu dowódcy powstania styczniowego. Ekspozycję, zorganizowaną z inicjatywy senatorów Marii Koc i Waldemara Kraski, przygotowało Archiwum Państwowe w Siedlcach we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Diecezji Siedleckiej oraz Sokołowskim Ośrodkiem Kultury.
Wystawa ukazuje drogę życiową ks. Stanisława Brzóski – od jego dzieciństwa i młodości poprzez posługę kapłańską w Sokołowie Podlaskim i Łukowie, powstańczą epopeję, po aresztowanie i tragiczną śmierć. Na 11 planszach przedstawiono unikatowe dokumenty archiwalne i fotografie dotyczące Stanisława Brzóski, jego udziału w przedpowstaniowej konspiracji i walkach powstańczych. Na 2 mapach ukazano szlak bojowy ks. Stanisława Brzóski w powstaniu styczniowym. Wystawę zamykają fotografie przedstawiające uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim w 1925 r. i nadania mu Orderu Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r.

foto: Jacek Odziemczyk

Newsletter

Zapiszwypisz
 

Multimedia

Dożynki Powiatu Sokołowskiego 28.08.2022
 
Biura senatorskie

08-300 Sokołów Podlaski
ul. Ks. Bosco 4,
tel./fax. (25) 781 34 47; tel. 519 395 675
e-mail: biuro@kraska.home.pl

 

Filie Biura

08-110 Siedlce
ul. Świętojańska 4
 

 

© 2024 Waldemar Kraska. Wszelkie prawa zastrzezone.