Gościńcem przez Mazowsze i Podlasie
Gościńcem przez Mazowsze i Podlasie – to tytuł konferencji podsumowującej projekty oznakowania szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Organizatorami konferencji była Lokalna Organizacja Turystyczna „ Wielki Gościniec Litewski” oraz Sokołowski Ośrodek Kultury, a odbyła się ona 25 stycznia 2019 r.
Biorący udział w spotkaniu senator Waldemar Kraska pogratulował pomysłodawczyni projektu reaktywacji Wielkiego Gościńca Litewskiego wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i podkreślił jego rolę dla historii naszego regionu.
Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego ma być najbardziej atrakcyjnym szlakiem w Polsce, będzie promował produkty turystyczne. Jego trasa będzie wiodła z Warszawy do Wilna przez wschodnie Mazowsze i Podlasie. Szlak został oznakowany 181 znakami drogowymi turystycznymi i 29 tablicami informacyjnymi. Ustawione znaki turystyczne kierują do obiektów historycznych, które warto zobaczyć i poznać ich historię przemierzając szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego. Zakup znaków i tablic informacyjnych został sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wielki Gościniec Litewski był przez kilka wieków jednym z najważniejszych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim, biegnąc przez Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białystok, Grodno. Trasa w poszczególnych latach zmieniała się, zbaczając z głównego traktu, jednak istnienie kilku wariantów gościńca nie zmieniało w sposób zasadniczy jego biegu. Z Wilna szlak prowadził do Rosji, a z Warszawy do najważniejszych stolic Europy. Szlakiem podróżowali ludzie różnych narodowości, wyznań, stanów i zawodów. Podczas podróży zatrzymywali się na kolejnych stacjach w miastach na szlaku. Dzięki tym przystankom miasta odnosiły konkretne korzyści w postaci opłat handlowych, ceł, myta. Przejeżdżający tędy kupcy zatrzymywali się i handlowali towarami w dni targowe i jarmarki, w miejscowościach posiadających odpowiednie przywileje musieli sprzedawać towary po cenach atrakcyjnych dla ich mieszkańców. Oprócz wymiany handlowej znaczenie dla miejscowej ludności miał ciągły kontakt z podróżnymi, możliwość poznania ich zwyczajów, języka, nowinek technicznych i obyczajowych.
źródło: podlasie24.pl
Foto: sokolowskakultura.pl
Foto: sokolowskakultura.pl
Foto: sokolowskakultura.pl
Foto: sokolowskakultura.pl
Foto: sokolowskakultura.pl
Foto: sokolowskakultura.pl
Foto: sokolowskakultura.pl