Senator Waldemar Kraska z oficjalną wizytą w Mołdawii
4 października pan senator Waldemar Kraska wspólnie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, senatorem Konstantym Radziwiłłem oraz wiceministrem do spraw zagranicznych Andrzejem Papierzem odbyli oficjalną wizytę w Mołdawii.
Podczas spotkania z przewodniczącym parlamentu rozmawiano o staraniach Mołdawii o przystąpienie do Unii Europejskiej, wspieraniu tych dążeń przez Polskę, a także o dalszym rozwijaniu współpracy parlamentarnej i gospodarczej oraz wymiany naukowej.
„Polska była, jest i będzie ambasadorem Mołdawii. Będziemy wspierać Mołdawię w dążeniu do Unii Europejskiej”, „Polska ceni sobie członkostwo w Unii Europejskiej. Wnieśliśmy do wspólnoty duży wkład, ale i wiele otrzymaliśmy. Obecnie ponad 80 procent Polaków jest zadowolonych z przynależenia do Wspólnoty. Dziś dzielimy się swoimi doświadczeniami” –tak Marszałek Senatu wyraził swoje zdanie. Nie krył również zadowolenia ze zmian, jakie zaszły do tej pory w Mołdawii, wskazał jednocześnie, że jeszcze wiele wyzwań stoi przed tym krajem i potrzeba przeprowadzania dalszych reform. Przewodniczący parlamentu Mołdawii Andrian Candu podziękował za pomoc na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej. Podkreślił, że jest to czas pełen wyzwań, ale parlament i rząd starają się, aby Mołdawia stała się krajem dobrobytu. Mołdawię i Polskę łączą bardzo dobre relacje.
Tego samego dnia delegacja spotkała się z premierem Mołdawii Pavlem Filipem. Marszałek Senatu podziękował za wspieranie przez mołdawski rząd mniejszości polskiej mieszkającej w tym kraju. Premier Pavel Filip podziękował za wsparcie ze strony Polski i podkreślił, że rząd mołdawski wprowadza zmiany, by spełnić warunki przystąpienia do Unii Europejskiej. Podkreślił, że zadaniem rządu jest przede wszystkim zmiana systemu prawnego. Zaznaczył, że obecny rząd przeprowadził najwięcej reform w historii. Jako przykład wskazał reformę systemu bankowego, dzięki której Mołdawia stała się atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów z tego sektora, a także rozpoczęte reformy sądownictwa i prokuratury. Wymienił nowo powołane instytucje m.in. zapobiegające praniu brudnych pieniędzy. Wspomniał także o reformie służby zdrowia, która została rozpoczęta, a jej efektem są zmiany dotycząc medycyny pierwszego kontaktu. Umożliwiają one otwieranie prywatnych praktyk, dzięki czemu kraj może stać się bardziej atrakcyjny dla lekarzy. „Obecnie przyjazd lekarzy do Rumunii jest rzeczywistym problemem. Możemy się z tym zmierzyć, mamy kompleksowe podejście” – powiedział premier. Wyraził nadzieję, że po wyborach parlamentarnych, które odbędą się w Mołdawii na początku 2019 roku, zmiany będą kontynuowane.
Drugiego dnia wizyty w Mołdawii odbyła się konferencja pt. „Nowości w Medycynie”, która została zorganizowana z okazji 20-lecia powołania Stowarzyszenia Polonijnych Organizacji Medycznych w Mołdawii. W spotkaniu udział wziął także przewodniczący senackiej Komisji Zdrowia senator Waldemar Kraska. Konferencję otworzył marszałek Senatu słowami: "Przyjechaliśmy, by przeprowadzić polityczne rozmowy, ale też by spotkać się z Polonią i polskimi lekarzami. Dziękuję za to, że podtrzymujecie kontakty z Polską, podtrzymujecie więź z krajem, ale i z polską medycyną, że organizujecie się i myślicie o Polsce", zapewnił, że „lekarzem jest się przez całe życie”.
Stowarzyszenie Polonijnych Organizacji Medycznych w Mołdawii jest organizacją zrzeszającą polskojęzyczne grupy lekarzy, farmaceutów, studentów i rezydentów medycyny przebywających w Mołdawii. Jej celem jest współpraca z polskimi i polonijnymi stowarzyszeniami medycznymi w innych krajach, dbałość o wysoki poziom opieki zdrowotnej w Mołdawii, a także doskonalenie języka polskiego wśród lekarzy polonijnych w Mołdawii. Wypełniając swoją misję stowarzyszenie kultywuje polskie tradycje i obyczaje.
Tego dnia delegacja spotkała się także z prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem. Rozmawiano o współpracy parlamentarnej i gospodarczej, oraz o polityce międzynarodowej. Prezydent Igor Dodon podkreślił, że dotychczasowa współpraca miedzy obydwoma krajami jest na bardzo wysokim poziomie, zarówno na szczeblu parlamentarnym jak i regionalnym. Jego zdaniem Mołdawia powinna kontynuować wprowadzanie reform, gdyż jest to korzystne dla kraju i obywateli. Zaznaczył, że w jego kraju są zwolennicy integracji z Unią Europejską, lecz są także zwolennicy poprawy stosunków z Rosją.
Podczas spotkania z przedstawicielami frakcji opozycyjnych w parlamencie i z większością parlamentarną marszałek podziękował za wypowiedzi, które naświetliły delegacji sytuację polityczną w Mołdawii i dały możliwość poznania reprezentowanych w polityce wewnętrznej poglądów.
Późnym popołudniem 5 października 2018 r. w liceum im. M. Gogola w Kiszyniowie delegacja Senatu się z działaczami polonijnych organizacji, nauczycielami, uczniami i ich rodzicami. W tym dniu obchodzony jest w Mołdawii dzień nauczyciela. Młodzież przygotowała program artystyczny, na który złożyły się pieśni i wiersze w języku polskim. Zaprezentowane zostały dwa tańce ludowe: lubelski i sądecki oraz polonez. Jak podkreśliła dyrektor szkoły Taisiia Anikieva, tutaj dzieci mogą uczyć się języka polskiego. Zwieńczeniem wieczoru był koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej zorganizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Polska mniejszość w Mołdawii liczy prawie pięć tysięcy osób. Na terenie kraju aktywnie funkcjonuje około 25 organizacji polonijnych. Do najstarszych i największych należy Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach, które dysponuje własną siedzibą, kupioną z polskich funduszy w 1998 roku. Zrzesza około 850 członków. W Mołdawii nie ma szkół z wykładowym językiem polskim, dzieci i młodzież uczą się języka polskiego w szkółkach działających przy organizacjach polonijnych oraz - jako drugiego języka obcego - w 7 szkołach mołdawskich.
Trzeciego dnia wizyty w Mołdawii 6 października 2018 r. delegacja Senatu odwiedziła Polonię w Bielcach i Styrczy. Mówiono o nauce języka polskiego i przekazywaniu polskich tradycji kolejnym pokoleniom, a także o potrzebach społeczności.
Dzieci i młodzież, zespoły „Jaskółki” i „ Krokus” w Domu Polskim w Bielcach oraz „Styrczańskie dzwoneczki” w Styrczy przygotowały programy artystyczne, na które złożyły się wiersze i pieśni w języku polskim oraz tańce ludowe. Na koniec marszałek Karczewski podziękował dzieciom za występy oraz rodzicom i nauczycielom za trud przekazywania polskiej kultury i nauczanie języka polskiego.
Tego dnia odbyła się także wizyta polskiej delegacji w Instytucie Neurologii i Neurochirurgii w Kiszyniowie. Marszałek i senatorowie zobaczyli również polską bibliotekę im. Adama Mickiewicza. Przed jej siedzibą, pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem złożono wieniec.
źródło: senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl
Fptp: senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl
foto; senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl
Foto: senat.gov.pl