Diecezjalny Zjazd Członków Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej
W sobotę 14 maja senator Waldemar Kraska wziął udział w Diecezjalnym Zjeździe Członków Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej. Tematem przewodnim było uczczenie i refleksja nad przeżywanym Jubileuszem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Spotkanie odbyło się w Sokołowskim Ośrodku Kultury a organizatorem jego był oddział Akcji Katolickiej parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. W homilii nawiązał do tematyki rozumienia istoty chrztu świętego oraz miłosierdzia. Mówił, że chrzest jest duchowym zjednoczeniem człowieka z Bogiem, w którym otrzymujemy nowe życie. Chrystus daje nam to nowe życie w Kościele, będącym Winnicą Pana, do którego wchodzimy przez chrzest – mówił ksiądz biskup. Ksiądz biskup podziękował także członkom Akcji Katolickiej, którzy pełnią bardzo ważną rolę w życiu diecezji za ich działalność.
foto: drohiczynska.pl
Dalsza część uroczystości odbyła się w Sokołowskim Ośrodku Kultury, gdzie zgromadzeni mieli okazję wysłuchać dwóch prelekcji. Ks. dr Zenon Czumaj – dyrektor Muzeum i Archiwum Diecezjalnego w Drohiczynie oraz wykładowca WSD przybliżył temat początków chrześcijaństwa na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Ukazał sytuację wyznaniową na tych terenach po przyjęciu chrztu przez Mieszka I, gdzie jeszcze przez długi okres istniało pogaństwo. Z kolei Michał Karpowicz - Kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Archidiecezji Warszawskiej w swoim wykładzie: „Millenium Chrztu Polski 1966 i kard. Stefan Wyszyński z perspektywy współczesnego Kościoła i Polski” przypomniał historyczne wydarzenia, które doprowadziły do aresztowania w 1953 roku Prymasa Polski przez władze komunistyczne. Przedstawił także ówczesną sytuację Kościoła w Polsce, który zmagał się z falą ateizacji i prześladowania.
foto: drohiczynska.pl
Ostatnim punktem uroczystości był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, który zaprezentował tańce ludowe z różnych regionów Polski oraz obraz warszawskiej przedwojennej zabawy. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać również koncertu skrzypcowego młodego skrzypka Piotra Wicenciaka.
źródło: drohiczynska.pl