225. Rocznica Konstytucji 3 Maja Sokołów Podlaski
Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele konkatedralnym rozpoczęły się sokołowskie uroczystości 225. Rocznicy Konstytucji 3 Maja.
Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ksiądz prałat Andrzej Krupa, który wygłosił także kazania. Następnie uczestnicy w uroczystym przemarszu przy dźwiękach orkiestry strażackiej przeszli pod miejsca pamięci narodowej, gdzie złożone zostały kwiaty. Uroczystości zakończyły się pod pomnikiem Czynu Niepodległościowego w parku im. Adama Mickiewicza, gdzie głos zabrał senator Waldemar Kraska.
Foto: Bożena Gontarz
Poniżej treść przemówienia:
UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 29 kwietnia 2016 roku
z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 3 maja 2016 roku obchodzimy 225. rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po konstytucji amerykańskiej, nowożytnej ustawy zasadniczej epoki Oświecenia.
Dokument ten stanowił swoistą odpowiedź na stale pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową, w jakiej znalazła się Rzeczpospolita Obojga Narodów w drugiej połowie XVIII wieku. Wprowadzone ustawą reformy dawały nadzieję na pokojową zmianę panującego w kraju ustroju politycznego, łącząc chrześcijańskie tradycje polskiej państwowości z ujętymi w demokratycznych normach prawnych ideami silnego i nowoczesnego państwa. Choć ostatecznie dzieło Konstytucji 3 Maja zostało zniweczone przez niechętne zmianom siły polityczne wsparte zbrojną interwencją sąsiednich mocarstw, to jednak trwale zaszczepiło w narodzie wartości, które po 123 latach państwowego niebytu umożliwiły jego odrodzenie.
Doceniając znaczenie i doniosłość tamtych wydarzeń, Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd twórcom i obrońcom Konstytucji 3 Maja, których dorobek oraz dziedzictwo pozwoliły polskiemu narodowi przetrwać dziejowe przeciwności, stając się fundamentem suwerennego, demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego
Szanowni Państwo!
Dni Świąt Narodowych upamiętniają najjaśniejsze karty w historii Polskiego Narodu. Dzisiejsza rocznica przywodzi pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, to powinny w naszej świadomości zajmować nadal bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – i starszych i młodszych – jest pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją praca i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali , że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości. To takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.
Przy okazji dzisiejszego święta nie sposób nie wspomnieć o drugim wielkim wydarzeniu, jakie obchodziliśmy kilkanaście dni temu. 1050. Rocznica Chrztu Polski przypomniała nam, że to właśnie dzięki wartościom chrześcijańskim jesteśmy dalej Narodem Polskim. To właśnie chrześcijańskie tradycje pozwoliły przetrwać okres zaborów, niewoli i okupacji. Stanowią one niepodważalne wartości, na których opiera się porządek prawny, zasady współżycia społecznego, kultura i tradycja naszej Ojczyzny.
Żyjemy dziś w trudnych czasach, które są wielkim wyzwaniem dla rządzących i dla obywateli, nie tylko ze względu na niepotrzebne konflikty wewnątrz kraju, ale także ze względu na niebezpieczną sytuację na arenie europejskiej i światowej. I dlatego musimy pamiętać o tym, że tylko zgoda, współpraca i wzajemne poszanowanie może nas uchronić i przywrócić jedność naszego Narodu. Pozostańmy w przekonaniu naszych ojców, że wolność narodów, pokój i demokracja pozostaną najwyższymi wartościami także dla przyszłych pokoleń. Wierność ideom zawartym w pierwszej pisanej konstytucji w Europie oznacza i dziś współodpowiedzialność za przyszłość naszej Ojczyzny.
W imieniu pana burmistrza Bogusława Karakuli oraz własnym chciałem serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości, dziękuję pocztom sztandarowym, organizacjom kombatanckim, służbom mundurowym, wszystkim oficjalnym delegacjom, młodzieży szkolnej, orkiestrze dętej oraz mieszkańcom Sokołowa Podlaskiego za udział w naszym Narodowym Święcie.